Sirien: Jeskyně a draci
Sobota – 11:00-12:30
Jeskyně a draci jsou fantasy hra, ve které se hráči stanou dobrodruhy – udatnými bojovníky, chytrými mágy, mazanými tuláky a dalšími ikonickými postavami zasazenými do světa draků, čar a kouzel. Jde o českou variantu Dungeons & Dragons 5. edice, jejichž pravidla ale částečně upravuje a rozšiřuje, například přidáním prvků navazujících na tradici Dračího doupěte. I když hra vychází z tradice žánru hrdinské fantasy, mnoha rozšiřujícími nebo variantními pravidly umožňuje hraní v mnoha různých žánrech s různou mírou epičnosti, k čemuž obsahuje i předpřipravená řešení, související rady a návodné texty.
Chcete vědět, co a o čem jsou Jeskyně a draci? Jak vznikali, kde, jak a proč jsou k dispozici i zdarma, co se k nim do budoucna chystá? A hlavně – co nabízí a proč hrát právě JaD? (Popř. naopak proč je nehrát a co hrát v tom případě jiného?)
Na to všechno a na cokoliv dalšího vám odpoví Sirien a Log, dva členové autorského týmu.
Tereza Zelinová: Milovaná a nenáviděná česká fantastika
Sobota – 13:00-14:00
Fantastika frčí. To bez debat. Dokážete ale vyjmenovat české autory píšící tento žánr, aniž by to byl Kulhánek nebo Kotleta? Ha, vidím vaše zakaboněné tváře! Není ale třeba propadat trudnomyslnosti, protože tato přednáška je stvořena právě pro vás. Vážně i nevážně si projdeme naprosto neobvyklou a občas i dosti krkolomnou historii české sci-fi a fantasy a koukneme se na její současný stav. Zmíníme fenomény jako je fandom, literární ceny, filmové a komiksové adaptace a z křišťálové koule se pokusíme vyvěštit, kam tento žánr kráčí. V závěru přednášky vám možná dojde, proč vás během čtení této anotace nenapadají další čeští autoři fantastiky, natož díla, kde hlavní roli hraje Ostrava.
Lukáš “Mrkew” Ptošek: Mausritter
Sobota – 14:15-14:45
Mausritter je nově vycházející RPG hra v češtině, kde hlavní hrdinové jsou malé myšky, které budou čelit větším problémům, než jsou ony samy. Mausritter používá kartičkový inventář, kdy své vybavení pokládáte na deník postavy, takže přesně vidíte, co nesete a kolik vám zbývá místa. A také hra má jednoduchá a rychlá pravidla. Přijďte se o ní něco dozvědět ještě dříve, než se dostane na pulty obchodů.
Nord: RPG není jen “dračák”…
Sobota – 15:00 – 16:00
Prolezli jste své tisícé doupě, zabili jste svou stou hlídku a jeskyně už nemůžete ani vidět? A co takhle zkusit něco jiného? Ilustrativní průlet světem RPG s cílem ukázat, jak rozmanitý a krásný náš koníček může být.
Co takhle si zahrát samuraje stoupající na horu Fuji? Diskriminované ruské pilotky během druhé světové války? Rytíře upadajícího nočního města odsouzené k záhubě? AI kosmických lodí? Zvířátka na japonském venkově? Lovce monster v současné Ostravě? Zamilované nezletilé upíry? Strážce vesmíru? Medvědy kradoucí med? Možnosti jsou neomezené…
Lukáš Winkler: Larpy pod taktovkou Vyhnanců
Sobota – 16:10 – 16:50
Roman Vantuch: Zapovězené Země
Sobota – 17:00 – 18:00
Zajímají Vás nové RPG hry? Přijďte si vyslechnout přednášku o Zapovězených zemích, pestrý a propracovaný herní svět, který napsal uznávaný fantasy spisovatel Erik Granström. Při prvním pohledu připomíná svět klasické fantasy, ale během hry vám vyjeví mnohé překvapivé zvraty a tajemství. Hra však po hráčích nevyžaduje, aby si před hraním načítali dlouhá historická pojednání. Místo toho objevujete barvité dějiny Zapovězených zemí kousek po kousku až v průběhu hry, prostřednictvím systému takzvaných legend.
Pavel Tirus Ondrusz: Pokec s fandy Dračí Hlídky
Sobota – 18:15 – 18:45
Bára Bílá: Battlestar Galactica
Sobota – 19:00 – 20:00
Cyloni. Battlestar. Šestka. Caprica.
Ani ťuk? Nic vám to neříká? A co tohle? Zrada. Beznaděj. Zoufalství. Snaha o přežití. Ne, tentokrát nemáme na mysli zkouškové. Pokud vás zajímá, o čem to mluvíme, přijďte na přednášku Battlestar Galactica!
Varování: bude to depresivní jízda.
Matěj Tomeček: Proč pláčeme nad knihami?
Sobota – 20:00 – 21:00
Čtení se pro nás stalo tak všudypřítomným a samozřejmým procesem, že jsme o něm přestali přemýšlet. Vnímáme jej zkrátka jako prostředek k poznávání světa. Zkusme se ale na chvíli pozastavit nad samotným procesem čtení. Co se nám vlastně při čtení děje? Co s námi čtení dělá? Jaký má na nás vliv?
Přestože možná někdy toužíme po opaku, literatura, kterou čteme, není “skutečná”. Čteme o postavách, které nikdy nežily, světech, které nikdy neexistovaly, událostech, jež se nikdy nestaly. A přesto cítíme smutek, když zemře naše oblíbená postava, nenávist vůči záporákovi, který jí proklál srdce mečem, pocit zadostiučinění, když tento záporák padne do hluboké propasti, a smíření, když hrdina tak konečně dojde svého vytouženého cíle. Jak je to ale možné, když je to jen fikce? Jakto, že dokážeme soucítit s postavami, které nejsou skutečné? Nenávidět lidi, které jsme nikdy neviděli? Čím to je, že mají příběhy takovou sílu?