Pánové jeskyní

Jan „Dart“ Staš

Přezdívka vznikla v minulosti ze čtyř písmen. Nikdo včetně mě si už nepamatuje, co písmena znamenala, ale jejich složením vznikla přezdívka, která mě provází dodnes. Později jsem zjistil, že slovo v angličtině znamená šipka (směr).

Jsem velkým fandou J. R. R. Tolkiena, kterého jsem poprvé četl před rokem 89. Dostal jsem jej od dědy, který tuto knihu měl ve své knihovně, a nebyla to literatura, která by se běžně objevovala na pultech knihkupectví. Mě však oslovila natolik, že jsem začal inklinovat k fantasy. Proto jsem začal hrát Dračí Doupě už na základní škole někdy kolem roku 1995 a hraji pravidelně dodnes.

Později jsem se stal vášnivým hráčem počítačové hry Diablo 1 online. Následovalo velké množství her jako např. Diablo 2, Dungeon Master, Dragon Ages, atd.  Fantasy mě pohltilo natolik, že jsem se účastnil mnoha dřeváren a LARPů. Vyzkoušel jsem mnoho herních systémů a stolních her, jako např. DrD, GURPS, Temný rytíř, DnD, Talisman, ale i stolní hry typu Sabotér, Legendy Euthie, Prokletí a spousty dalších.

Za zmínku stojí i to, že jsem během let navštívil spousty jiných „Conů“ (GameConů), ať už jako účastník nebo jako pořadatel (HavCon 2004/5/6) v úzké spolupráci s nakladatelstvím ALTAR, Pevnost, klub mladých techniků. V roce 2017 jsem se stal členem týmu Dračí Hlídky a spolupracoval na tvoření jejich pravidel a pomáhal s PJ na jejich akcích. Od roku 2018 jsem trvalým účastníkem OstraConu jako vypravěč v turnajích DrD 1.6, který se odehrává ve světě EDOR, http://www.edor.wz.cz . OstraCon 2023 je pro mě další výzvou a doufám, že se navždy zaryje  hluboko do mé i Vaší paměti.

Oldřich „Olda“ Volek

Dračímu doupěti se věnuji zhruba 14 let, kdy jsem začal hrát na středisku volného času v Ostravě-Zábřehu. Posledních 10 let dělám pána jeskyně na turnajích v DrD a přes 7 let dělám PJ v kroužcích na Středisku volného času Ostrava-Zábřeh. Poslední dobou častěji hraji Dračí doupě 2  Dračí Hlídku, ale stále je mou srdcovkou DrD 1,6.

Kromě RPG her se věnuji i hraní LARPů, jak outdoorových, tak komorních a nyní, již méně často, také dřevárnám. Mimo hraní LARPů z pozice hráče mám za sebou pár menších akcí z pozice organizátora.

Tomáš „Tom“ Procházka

Přezdívku nemám. Jsem zarytý zastánce tisknutých knih (pokud uvidíte člověka, co stojí s knihou v ruce vzadu v tramvaji číslo 1, nejspíš to budu já, podle mého pozorování nás moc již není) fanoušek české i zahraniční fantasy a fantastiky (Šlechta, Renčín, Wegner, Sapkowski, modla J.R.R. Tolkien atd.), sci-fi (Isaac Asimov, A. C. Clarke ad.), špionážních románů a dalších. Pokud zrovna nepracuji nebo nečtu, věnuji svůj čas mezi přátele, Dračí doupě, počítač a sport.

Měl jsem to štěstí a vyrůstal na Pentium II a na vytáčeném připojení k internetu (kdo neví nechť si najde přes strejdu googla), kdy se objevovaly první klasické hry, budovatelské a válečné strategie, 3D střílečky a samozřejmě první Wowko, kvůli kterému jsem si musel koupit nový stroj.

Taky jsem hrál a stále hraji i stolní hry, i když v útlém mládí jsem se DrD úspěšně vyhnul, to jsme pařili Talismany a Battletechy. Teď, když nemamoním v dračáku, hraji spíše strategie jako Osadníky, Civilizaci, Pandemii a další…

Dračí doupě mě pohltilo cca před 12 lety a od té doby se pravidelně scházíme, většinou ve světě Edor (vytvořeným Dartem a kolektivem). Každému, kdo hraje DrD a jemu podobné RPG doporučuji vyzkoušet si roli PJ. Vytvořit si vlastní svět, napodobeninu jiného či použít již existující a vymyslet nějaké to dobrodružství pro ostatní (stačí zajít s prstenem do Mordoru J). Není čeho se bát, důležité je se bavit.

Miloslav „Milosh“ Zaoral

S fantasy žánrem jsem se poprvé seznámil v devadesátých letech na základní škole prostřednictvím gamebooků. Od nich byl jen malý krůček k Dračímu doupěti. První hru jsem si zahrál na přelomu milénia. Od té doby jsem byl, z různě dlouhými přestávkami, přičemž nejdelší byla cca 6 let, střídavě hráč a Pán jeskyně. Jako hráč jsem vyzkoušel mnoho různých systémů, DrD 1.6, DrD +, DH, DnD, WoD, Fate, Střepy snů a další.

Zlomovým rokem byl r. 2006, kdy jsem se s partou kamarádů vydal do Olomouce na Gamecon na turnaj v DrD 1.6, a taky se stal členem tvůrčího týmu RPG světa Asterion. V této spolupráci pokračuji dodnes.

Na Gamecon jsem pak zavítal ještě mnohokrát. Přičemž do paměti se mi nejvíc vryl ročník 2008, kdy jsme v turnaji obsadili krásné 2. místo, z celkových cca třiceti družin.

Mé další působení na Gameconu pak už bylo víceméně spojeno s propagací Asterionu – přednášky a oneshoty v systému DrD 1.6 odehrávající se v tomto světě.

Aktuálně, čtvrtým rokem, vedu kampaň v Asterionu v systému DrD 1.6. Jako PJ kladu důraz na atmosféru, příběh a roleplaying, kdy pravidla jsou jen jakousi pomocnou berličkou. V r. 2022 jsem rozšířil partu PJ a stal se tak vypravěčem pro turnaj DrD 1.6 na Ostraconu. Pevně věřím, že tato spolupráce bude pokračovat i v letech následujících.

Dart