Ostra-Con – 2017

ostracon logo

Ostracon 2017

Ostracon funguje jako sýr. Nestárne, ale zraje. Jasně, občas objevíte něco, co vypadá dost podezřele a nejspíš je to plíseň, ale nakonec zjistíte, že to jsou vlastně ty nejlepší části. Možná by vás taky otravovalo, že tam je spousta malých děcek, ale když je vidíte nad ránem usínat v půlce dobrodružství Dračího doupěte, zjistíte, že to má v sobě jistou zvrácenou romantiku. Možná, že banda sto kilových chlapů, kteří se tři dny nemyjí, nepatří mezi vaše vysněné verze volného víkendu, ale jakmile se s nimi začnete bavit o kybernetických ninja assassínech, zjistíte, že jim musíte kupovat pivo pořád a pořád dokola.

Ostracon začínal jako občasné turnaje v Dračím doupěti především pro ty hráče, kteří docházeli do stejnojmenného kroužku ve Středisku volného času Ostrava – Zábřeh, a náhodně se na to nabalilo pár dalších nadšenců. V průběhu let se účastnická základna rozšiřovala a dneska je Ostracon výborná a docela populární záležitost s puncem profesionality, dobrým zázemím (snídaně, které jíte zpravidla do oběda, čajovna) a strašně sexy org.  týmem.

Na rozdíl od většiny akcí tohoto typu se con soustřeďuje především na turnaj v Dračím doupěti 1.6 (edice D a E), ale v současné době se pracuje na rozšíření používaných herních systémů, aby si na své přišli nejen staré vykopávky s pochybnou angličtinou, ale také klasičtí geekové, kteří bez zkratek jako DnD, SR, GURPS, BW po ránu ani nevstanou, a samozřejmě též stoupenci nové generace, vyznavači Dračího doupěte II. Turnaj by nebyl možný bez trpících Pánů Jeskyní, kteří během víkendu musí svůj příběh odehrát hned několikrát a jako prokletá božstva sledovat lidstvo, jak dělá stále ty samé chyby dokola a dokola. Pokud jste na Ostraconu potkali někoho, kdo s prázdným pohledem bezcílně bloumal po chodbách a odpovídal vám s krajní nevrlostí, můžete vzít jed na to, že to byl PJ.

Nebyl by to con, aby tam nebyly přednášky. Přiznejme si to, Ostrava je tak trochu amputovaný kulturní ocas České republiky a ačkoliv se nabídka neustále rozšiřuje, poptávka celý region stále drží trochu dole. Ostracon proto nenabízí Pavlovské, Kotlety nebo Šlechty, Žambochy, Lukačovičové a Rečkové, ale i tak do vás dokáže nasolit pořádnou dávku nadšení v podání entuziastických, nebo aspoň zajímavě podivných přednášejících. Letošní ročník poodhalil roušku organizování upírského larpu Maledictum a přinesl několik nadějných vyhlídek v larpové scéně, představil právě vznikající film o role-playeřích a přednáška se nakonec zvrhla v etickou diskusi antických rozměrů, to prostě chceš! Do toho na nádvoří pořád kempila banda skřetů a nakonec vás pozvala do svého kmene. Nejvíc se tam samozřejmě tlačili tyčkovití chlapci s dlouhými zlatými vlasy elfovité vizáže. Ale koneckonců, jak vznikli skřeti víme všichni… Klasicky toho bylo víc, než jsem dokázal stihnout. Aréna dřevěného šermu, lukostřelba, deskovky, filosofické disputace, wargaming, teoretické sestavování warpového pohonu, dělání nových přátel, dělání nových nepřátel, zkrátka vše, co chcete od pořádně nadupaného víkendu.

Ostracon je akce, která si zaslouží vaši pozornost, váš čas a vaši peněženku. Každým rokem se kvalita zvedá a zatím to nevypadá, že by orgové nad sebou viděli nějaký strop. Jeho primární zaměření na RPG hry je příjemným osvěžením a ačkoliv nemá a ani nemůže mít ambice konkurovat Gameconu, vytváří si vcelku originální identitu ve stínu ostatních tradičních setkání příznivců fantastiky.

Rozhodně je to příležitost, která mě donutí dýchat černý vzduch ještě několikrát!