Ostra-Con – 2015

ostracon logo

Ostracon 2015

Ostracon opět zavládl na Středisku volného času.

První květnový víkend se na středisku volného času Ostrava-Zábřeh konal již 3. ročník fantasy festivalu Ostracon. Sešli se zde hráči a příznivci Dračího doupěte, aby si spolu zahráli a utkali se v turnaji.

Celá akce probíhala krásné slunečné tři dny. První den se všechny přihlášené týmy sešli kolem 2. hodiny odpolední, kdy se postupně ubytovávali do tělocvičny a chystali se na první soutěžní příběhy. Vše vypuklo jakmile všichni hráči byli přítomni. Sešli se i se všemi PJ do místnosti, kde si ujasnili pravidla turnaje, rozdali si programy a vydali se na svou pouť plnou dobrodružství. Ty týmy, které se zrovna nezúčastňovali soutěžních příběhů, si mohli zahrát dračí doupě i nesoutěžním způsobem anebo měli k dispozici plno zajímavých strategických a fantasy stolních her.  Dokonce se nově přidali i příběhy z Dračího doupěte 2., DnD a také LARP, improvizační hra, kde se po celou dobu hry vytváří příběh i vaše postava.

Pro tento Ostracon, byli připraveny dva příběhy LARPU. A pro ty, kteří už měli různého hraní her dost anebo si jenom chtěli odpočinout, byla připravena čajovna. 
Samozřejmě, že se celý con nevěnoval jenom turnajům v dračím doupěti, ale byly zde připraveny i jiné aktivity a turnaje. Například turnaj v šermu, ve střelbě z luku a v různých stolních hrách a také jak to většinou na podobných conech chodívá se účastníci mohli těšit i na různé přednášky. Sice jich nebylo mnoho a byly především prezentovány v jednom večeru, ale zase na druhou stranu byly velmi kvalitní, poučné a především zajimavé. První přednášku si připravil Kamil Kozelský o kultech a náboženství. Jako druhá prezentace následovala od Čaroděje, který sklidil podle diváků největší potlesk a také obdiv. I přesto, že tato přednáška byla o dětské literatuře, prezentátor, to celé pojmul velmi vtipně. Ukázky knih pro děti například „Dobrý pejsek pro kokínko, přeskočí i přes hovínko“ říká opravdu vše o kvalitě některých vydaných uměleckých děl. A to byla jen ukázka z díla, které ne všichni znají. Ovšem velmi překvapivé zděšení nastalo u krtečka od Zdeňka Millera, kde všem posluchačům byla předvedena kresba rodícího králíčka. 
Poslední přednáškou byla prezentace Davida Michalíka o Anime, které se zůčastnilo nejméne lidí. Ne proto, že by nebyla zajimavá či kvalitní, ale bohužel v této době se zrovna konal zápas Mistrovství světa v hokeji Česko-Švédsko, a tak několik jedinců posedávalo na gauči u recepce a dívalo se na první zápas Českého národního týmu. Nakonec naši stejně prohráli, ale i přesto, to bylo napínavé utkání a o přestávkách se pár hokejových fanoušků šlo dokonce podívat i na danou přednášku.
V noci už sice nebyli žádné turnajové ani nesoutěční příběhy v DrD, ale za to se konali turnaje ve stolních hrách jako byla Hra o truny anebo velmi populární karetní hra v této kominutě a to Magic. Ostatní zkoušeli jiné hry, jen tak pro zábavu anebo posedávali v čajovně, popřípadě šli na kutě, aby byli připraveni na další příběhy v následujícím dni. Druhý i třetí den vše probíhalo velmi podobně jako na začátku. 

výsledková listina

Opět se týmy utkali v soutěčních i nesoutěšních příbězích, ale poté už jenom čekali, kdy bude konečné vyhlášení a kdo nakonec získá  trofej slávy a samozřejmě menší ocenění v podobě poukázek do fantasy shopu a knih Oko světa od Roberta Jordna. Opět se všichni sešli ve stejné místnosti jako první den a hlavní organizátor Oldřich Volek si vzal slovo. Poděkoval všem za výbornou hru a za to, že se vůbec tolik týmů zůčastnilo tohoto Ostraconu a předal slovo ostatním, aby shrnuli své zážitky ze soutěčních příběhu, jak postupovali a také jak nakonec dopadli. Po všech vyprávěních a někdy zábavných situacích konečně přišlo to, na co všichni čekali všechny tři dny a to vyhlášení výsledků. Výherci i poražení byli šťastní, že si mohli opět zahrát turnaj a dokonce dostali i odměnu. Někteří větší, jiní měnší, ale jak většina řekla „Neděláme to pro výhru, ale pro zábavu a zážitky“. Potom už jenom chybělo se sbalit a už jen všichni postupně opouštěli, plní spokojených pocitů, zážitků a s úsměvem na rtech, kraj plný fantazie a dobrodružství a kráčeli zpátky do reálného života.