Jeskyně a draci

Průvodce hrou: Sirien a Log 1=0

Sirien

Vedoucí autor Jeskyní a draků, mnohaletý RPGčkař, autor článků pro hráče i vypravěče, RPG překladatel, recenzent a organizátor všeho možného od komunitních srazů po samotný GameCon.

Má rád fantasy i sci-fi v literární i filmové podobě a kromě RPG hraje i deskovky a občas fušuje i do larpů a dalších typů her. Stranou hraní má rád bojová umění a různé individuální i kompetitivní sporty, zajímá se o moderní kulturu i populární vědu.

Ne vždy lidé chápou, kdy si dělá legraci a kdy něco myslí vážně. Přes občasné dojmy není důvod mít strach ho oslovit, ať už s otázkou nebo žádostí.

Michael Log 1=0 Kolařík

Autor a arbitr pravidel Jeskyně a draci. Pokud nevíte, co je arbitr pravidel, tak to znamená, že jsem alespoň trochu konzultoval snad každou mechaniku, kterou jsme do Jeskyní a draků přidali. Dodnes pořádně nechápu, jak k tomu došlo, protože jsem s RPG začal ve věku, kdy spousta lidí naopak odchází, a ti vytrvalci kolem mě měli tak o deset let zkušeností navíc. Na druhou stranu, za těch pět let to byly stovky sezení na obou stranách stolu, v pěti různých systémech, k tomu jsem se zajímal i o tu “teorii” kolem… Uznávám, tohle nezní jako profil začátečníka.

Anotace k JaD

Jeskyně a draci jsou česká verze Dungeons and Dragons 5E, nejznámějšího stolního RPG na světě. Nejnovější iterace onoho klasického stylu her na hrdiny, na dobrodruhy čelící hrozbám ve fantasy světě plném magie, kteří se z relativně skromných začátků vyšvihnou v legendární hrdiny a hrdinky.

Dobrodružství Krvavá vila

Váš šéf poslal pro potřebné dokumenty místo poslíčka partu dobrodruhů. Tedy vás. Proč? Nevěří svému spojenci? Nebo jeho rodině? Ví o nějaké hrozbě? Nebo jen má zlou předtuchu? Čeho se týká? Skrývá ta velká vila za městem nějaké tajemství? A proč je u obydlí té bohaté rodiny celou dobu takové ticho?

Rutinní pochůzka, zdánlivě nehodná dobrodruhů, byť na začátku kariéry, se ukáže být něčím, co prověří jejich dovednosti v boji i mimo něj a snad i jejich charakter. Průzkum velkých pokojů a zdobených chodeb odlehlé vily za městem skrývá nečekaně mnoho nebezpečí, ale i příležitostí zjistit, co se tady vlastně stalo, a udělat si celkový obrázek dříve, než dojde k závěrečné konfrontaci.

Krvavá vila zachycuje právě ty skromné začátky, takže je vhodná pro ty, kteří se s Jeskyněmi a draky teprve chtějí seznámit, ale může zaujmout i zkušenější hráče.

Dobrodružství Pomsta za slunovratu

Zdálo by se, že doprovázet karavanu, která veze zásoby na městskou slavnost, bude jednoduchý a nenáročný úkol. Jaké ostatními přehlédnuté náznaky vás ale varují před smrtelným nebezpečím, které zůstává skryto? Poskládáte mozaiku náznaků včas, abyste zachránili sebe i ostatní? Zůstanete k nesrovnalostem neteční, nebo se jako správní dobrodruzi i bez požádání pokusíte do věcí proniknout?

Pomsta za slunovratu je dobrodružství pro skupinu aktivních dobrodruhů, což ale může zahrnovat i úplné začátečníky. Jádro tvoří pátrání na základě zpočátku neurčitých stop, které se teprve později protnou. Obsahuje ale i dostatečné množství akce i odlehčujících prvků.

Dobrodružství Úsvit objevů

Zbankrotovaný dědic na útěku před věřiteli vás zverbuje na šílenou výpravu na neexistující ostrov plný úžasných kouzel, smrtelných nebezpečí a úchvatných pokladů!

Ta nabídka zněla stejně šíleně, jako výprava samotná – jenže co je pro jedny šílenství, pro vás je dobrodružství! Pochyby o celém podniku navíc naruší existence vážné konkurence – a rozplynou se zcela spolu s mlhami, ze kterých se vynoří tropický ostrov zářící třpytícími se skalami. A tak začíná závod s časem – dokážete přežít nástrahy ostrova, odhalit dávná tajemství, nahrabat poklady a zmizet dřív, než si mlhy vezmou ostrov zpět i s vámi?

Úsvit objevů je ukázkový příběh Jeskyní a draků zaměřený na mechaniky a zábavu plynoucí z průzkumu a objevování fantasy světa. Ukáže vám mechaniky výprav a cestování, stejně jako pravidla pro útěk před valícími se kameny, pro padání do propastí nebo balancování na pochybných provazových mostech. Nouze nebude o protivníky, ale ani o poklady, kouzla a úžasné výjevy!

Jeskyně a draci jsou původní česká verze 5. edice nejoblíbenějšího RPG světa a žánrový nástupce původního Dračího doupěte. Úsvit objevů je zaměřený na představení “průzkumu”, který spolu s akcí a hraním rolí tvoří tři hlavní pilíře zábavy dobrodružných RPG. Příběh je navržen pro začátečníky a obsahuje výběr z předpřipravených postav.