Blades in the Dark

Průvodce hrou: Karel Doleček

Má herní kariéra není dlouhá, ale stihl jsem za ní vyzkoušet několik desítek herních systémů a největší zalíbení jsem našel v rodině her Forged in the Dark (odvozených od Blades in the Dark Johna Harpera) a Powered by the Apocalypse (pojmenovaných dle Apocalypse World Vincenta a Meguey Bakerových).

Trochu designuji, malinko překládám, ale především hraji a za tím účelem provozuji Discord server Oneshoty a Minikampaně jehož cílem je poskytovat hráčům příležitost k vyzkoušení nových RPG her.

Ve volných chvílích dumám, jak využít nástroje pedagogického rozvoje pro GM rozvoj.

Anotace k BitD

Blades in the Dark (BitD) je hra o gangu odvážných darebáků rvoucích se o své místo v temných ulicích post-post-apokalyptického světa, v němž navzdory zničenému Slunci, rozbitým branám Smrti a všudypřítomným přízrakům a démonům vyrostla nová, drsná civilizace. Alchymie a specifická nekromancie se zde potkávají s viktoriánskou technologií a elektřina získávaná z krví démonů lovených na otevřených mořích chrání města před záplavou duchů a přízraků. Výchozím městem plným exotických lokací je Doskvol, město inspirované stejně tak Londýnem, jako Benátkami.  

Hra se orientuje na “heist” a “leverage” žánry (loupeže, podvody, troufalé akce), v nichž se hrdinové spoléhají na své dovednosti stejně jako důvtip, aby si vybojovali své místo ve světě ovládaném právem silnějšího. Mechanické rozdělení “zločinů” a “mezidobí” dává hře styl ne nepodobný Shadowrunu, nicméně vyznění světa i postav v něm se značně liší a průběh hry je rychlejší a “plynulejší”, s důrazem na příběh a akční dění spíše než na taktiku a kombení.

Hra je mechanicky rozdělena do období mise, na které se naše ukázková hra zaměří, a mezidobí, které zažijeme jen ve velmi zjednodušené podobě.

Hra 1 – Pátek: Noc v opeře

Hořící srdce je nejznámějším klenotem na Roztříštěných ostrovech, na jeho vlastnictví mohou pomýšlet jen nejexkluzivnější, nejnáročnější a nejbohatší sběratelé. Čí je krev v jeho jádru? Názory se různí; někteří tvrdí, že je to krev legendární čarodějnice, nebo matky Nesmrtelného císaře, nebo prvního ze všech Leviathanů. Ať už je ta krev kohokoliv, drahokam samotný je neskutečně vzácný, neuvěřitelně cenný a dnes je nečekaně dosažitelný. 

Operní zpěvačka a čarodějnice, Bianca Sithis, jej bude mít na sobě pro dnešní představení v Brighstone. Jedná se o nebezpečnou ženu, ale drahokam, zapůjčen rodinou Penderynových, nikdy nebyl zranitelnější mimo svůj obvyklý trojitý trezor.

Vaše patronka, bohatá a mocná, nikdy neměla lepší příležitost ukrást Hořící srdce. Není to snaha bez nebezpečí, protože elita města bude  v hledišti se svými obvyklými ozbrojenými doprovody. Přesto – Bianca Sithis je jen jedna žena. Jak těžké by mohlo být ukrást jí náhrdelník?

Hra 2 – Sobota: Řezníkova svatba

Tarvul Boucher, vůdce Billhooks, se vrací domů z vězení. Právě včas, aby se zúčastnil svatby svého syna Corana. Všichni očekávají, že Tarvul na svatbě oznámí odchod na odpočinek. 

Billhooks jsou rozděleni. Tichý, ale nelítostný Coran je mnohými považován za perfektního dědice. Ale Erin Slager, Tarvuola sestra, vedla gang v jeho nepřítomnosti a není žádným tajemstvím, že očekává, že bratr přenechá kontrolu jí. Kostěná koruna bude na svatbě předána a ať spočine na číkoliv hlavě, Billhooks se vrhnou na město jako hladová smečka. 

Vy jste byli najati, abyste zabili Tarvula, Corana a Erin. Billhooks musí zůstat bez vedení. Vedlejší ztráty nejsou nezbytné, ale ani zakázané. 

Hra 3 – Neděle: Popelčina velká noc

Beatrice Baz, dcera nechvalně proslulého gangstera Baszo Baze, se zúčastní Strangfordského bálu jako debutantka, připravena zaujmout své místo ve společnosti a najít si budoucího manžela. Její pozornost se upírá – na koho jiného? – na Darryla Bowmora, bohatého, pohledného a dostatečně prostoduchého, aby jí byl užitečný. Naneštěstí, Bowmore se již dvoří Agathě Penderyn a mnoho dalších ambicózních žen by rádo upoutalo jeho pozornost. To všechno jsou rozptýlení, která Beatrice potřebuje ponížit, diskvalifikovat, zostudit a když na to přijde – zabít. Za tímto účelem najala Vás, abyste sabotovali Strangfordský bál tak diskrétně, jak to jen půjde, a zajistili, že prosté děvče z Doskvolu dostane svého prince.